Na prvním celodenním workshopu Pitch Academy, intenzivním nácviku prezentačních dovedností, se sešlo devatenáct účastníků, kteří v průběhu dne společně pracovali na devíti konkrétních projektech. Workshop vedli Klára Langerová a Pavel Boháč.

„V našich aktivitách se stále častěji ukazuje, jak klíčové je umět výstupy výzkumu a nové technologie představit srozumitelně, přesvědčivě a inspirativně. Pitch Academy vznikla právě proto, abychom dali kolegům možnost si vše v bezpečném prostředí vyzkoušet a posunout své dovednosti dál,“ říká Klára Langerová, vedoucí oddělení rozvoje transferu CETAV a hlavní lektorka workshopu.

Dopoledne plné pohybu, dechu a příběhů

Dopolední blok byl zaměřen na praktický trénink prezentačních dovedností a odbourání trémy. Účastníci se věnovali technikám jako je box breathing (vědomá práce s dechem), power pose (posilování prezentační jistoty pomocí postojů), či pravidlu Touch - Turn - Talk, které podporuje přirozenou práci s publikem a vizuálními podklady.

Velký prostor věnovali oba lektoři také zvládání hlasu a řeči těla. Pomocí techniky 6R se účastníci učili, jak stabilně stát, vést dech z bránice, pracovat s rytmem a barvou hlasu a oslovovat celý prostor. „Bylo skvělé sledovat, jak se během pár cvičení mění způsob, jakým lidé mluví — z opatrného a staženého projevu se najednou stává suverénní, živá řeč,“ doplňuje Klára Langerová.

Praktická cvičení byla velmi rozmanitá. V jedné aktivitě například účastníci představovali svůj projekt zcela beze slov, jen pomocí gest a mimiky. Jindy opakovali klíčovou větu ve třech různých stylech, aby si osvojili práci s intonací a dynamikou. Nechyběla ani práce s očním kontaktem a vědomé používání pauz, které umí dodat prezentaci potřebný důraz.

Významnou část tvořil storytelling — účastníci se učili, jak na příběhu postavit nejen popis svého projektu, ale i jeho smysluplnost a přesvědčivost pro potenciální podporovatele. Odpolední práce na konkrétních projektech V odpoledním bloku se celý workshop přesunul k devíti konkrétním projektům účastníků. Každý tým nebo jednotlivec začal s přípravou vlastní prezentace určené pro odbornou porotu, investora nebo širší publikum.

„Velký důraz jsme kladli na to, aby si účastníci primárně ujasnili, jakou hlavní myšlenku potřebují sdělit, jaký příběh za jejich projektem stojí a jakým způsobem chtějí zapůsobit na své publikum,“ vysvětluje Klára. „Účastníci dostali zpětnou vazbu na své projekty a v závěru jim lektoři nabídli i možnost navazujících konzultací.“

Každý účastník si tak odnesl konkrétní přípravu na prezentaci, kterou může dále rozpracovat a perfektně se připravit na vystupování např. před odbornou porotou.

Pozitivní zpětná vazba a další plány

Reakce účastníků na společně strávený den byly velmi pozitivní. Kolegové ocenili především možnost si jednotlivé techniky fyzicky vyzkoušet, kombinaci odborného obsahu s praktickými cvičeními a bezpečnou atmosféru, ve které mohli experimentovat.

„Při běžných seminářích bývá často těžké si prezentaci opravdu vyzkoušet na nečisto. Tady bylo skvělé, že jsme vše mohli rovnou aplikovat, dostat okamžitou zpětnou vazbu a vidět i pokrok ostatních,“ shrnul jeden z účastníků.

Pro CETAV to byl první krok směrem k systematičtější podpoře této oblasti. „Máme jasný plán na další pokračování Pitch Academy — chceme nabídnout jak navazující workshopy pro pokročilejší prezentátory, tak i cílené přípravy na konkrétní pitching akce a soutěže,“ uzavírá Klára Langerová.